Co mogą oznaczać stuki w silniku?
Spis treści:
- Co może oznaczać stukanie w silniku naszego auta?
- Zużycie układu rozrządu
- Uszkodzenie panewek
- Uszkodzone popychacze hydrauliczne
- Luzy zaworowe
- Zużyte pierścienie tłokowe
- Zużyte sprzęgło
- Uszkodzony wał korbowy
- Problemy z układem smarowania
- Zużycie tulei wahacza
- Uszkodzona końcówka drążka kierowniczego
Każda osoba, która myśli o użytkowaniu swojego pojazdu, liczy na to, że będzie on sprawny w każdym zakresie. Tylko sprawny samochód gwarantuje bezpieczeństwo dla nas i naszych najbliższych, dlatego każdą, pojawiającą się usterkę, należy badać i w razie potrzeby naprawiać: czy to własnoręcznie, czy to przez mechaników w profesjonalnym warsztacie samochodowym.
Jedną z takich przyczyn, gdzie będzie potrzebna naprawa, jest stukanie silniku. Głośne stukanie jest przede wszystkim bardzo niepokojące, hałaśliwe, a co za tym idzie bardzo nieprzyjemne. Stuki w silniku mogą być bardzo wyraźnym znakiem, że z naszym pojazdem dzieje się coś bardzo niedobrego. W takim przypadku nie wolno takiej sprawy ignorować, gdyż bagatelizowanie przyczyny stuków może doprowadzić do poważnej awarii.
Co może oznaczać stukanie w silniku naszego auta?
Przyczyn stukania może istnieć naprawdę sporo i w zależności od istniejącego problemy, będzie niezbędna albo naprawa silnika, albo jego całkowita wymiana. Niestety czasami wymiana silnika jest na tyle droga, że nie opłaca się kupować nowej jednostki napędowej i trzeba pomyśleć nad zakupem nowego auta, ale pod żadnym pozorem nie powinniśmy wyjeżdżać uszkodzonym autem na ulicę. W przypadku pokonywania dystansu przy zbyt dużej prędkości awaria silnika może doprowadzić do tragedii, dlatego wiedząc, że mamy stukanie w silniku naszego samochodu, powinniśmy przede wszystkim zbadać przyczynę stukania i jeżeli jest to możliwe, wyeliminować ją.
Najpopularniejszymi źródłami stukania w silniku jest luźny korbowód, uszkodzony popychacz zaworów, uszkodzona panewka, lub też zużyty rozrząd. Bez względu na to, z jaką usterką mamy do czynienia, nie należy z nią zwlekać, tylko natychmiastowo się udać do mechanika w warsztacie samochodowym. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że awarie silnika potrafią się przytrafić każdemu rodzajowi samochodu i niezależnie jakiej jest on marki, jest za każdym razem tak samo poważna i alarmująca. Także niezależnie od tego czym tankujemy nasz samochód, czy jest to benzyna, czy diesel, nie robi to większej różnicy w przypadku, kiedy prowadzimy samochód z wadliwym silnikiem.
Zużycie układu rozrządu
Zużyty układ rozrządu często odpowiada za metaliczne stukanie w silniku, a nawet stuki w zawieszeniu. Taki zużyty rozrząd oznacza, że zużył się łańcuch w rozrządzie albo problem może tkwić w napinaczu. Obydwie najpopularniejsze usterki, choć są różne, określane są pod jedną wspólną nazwą jako awaria układu rozrządu, ale z racji tej odmienności nie zawsze naprawa napinacza będzie tak samo prosta, jak w przypadku wymiany łańcucha. Jest to spowodowane tym, że każdy producent produkuje silniki według swoich założeń konstrukcyjnych i nie rzadko jest tak, że silnik zupełnie innego marki będzie się naprawiać inaczej niż np. w przypadku producentów włoskich, francuskich, japońskich czy niemieckich.
Uszkodzenie panewek
Uszkodzenie panewek często można wyczuć poprzez charakterystyczne, metaliczne stuki w przypadku włączonego silnika. Jest to poważniejsza awaria niż w przypadku zużycia układu rozrządu. Uszkodzona panewka może stukać za każdym razem, niezależnie od tego, czy silnik jest zimny, czy gorący, a zwiększa się wraz z przyśpieszaniem samochodu w trakcje jazdy. Panewki powinno się wymieniać w silniku co 100-120 tys. przejechanych kilometrów i choć jest to kosztowne, to można w ten sposób zapobiec większej awarii silnika.
Uszkodzone popychacze hydrauliczne
Uszkodzone popychacze hydrauliczne, znane też jako popychacze zaworów, to awaria, która jest najmniej uciążliwa spośród wszystkich możliwych awarii silnika. Wydatek na wymianę popychaczy hydraulicznych jest przede wszystkim tani w stosunku do innych awarii, gdyż nie powinien przekroczyć tysiąca złotych. Czasem jednak zastosowanie odpowiedniego oleju i smarowania do zaworów może sprawić, że cena takiej usługi wzrośnie.
Luzy zaworowe
Luzy zaworowe także potrafią odpowiadać za stukanie silnika naszego ukochanego samochodu. Są one regulowane i przeważnie ich regulację zaleca się w przypadku starszych samochodów, gdyż w nowszych pojazdach systemy korygujące luzy zaworowe są wystarczająco sprawne. Podczas pracy silnika silnik wytwarza intensywne ciepło, które wpływa na poszczególne elementy konstrukcji jednostki napędowej, a jednym z tych elementów są właśnie luzy zaworowe. Dzięki nim luzy mogą dokładnie zamykać silnik w trakcie pracy, co wpływa na efektywność chłodzenia silnika, a co za tym idzie jego wytrzymałość.
Obecność luzów zaworowych może doprowadzić do przegrzania się naszego silnika, przyspieszonego zużycia go i całkowitego zniszczenia. Taki przegrzany silnik może także doprowadzać do innych awarii związanych z funkcjonowaniem silnika i całego naszego samochodu, takich jak awaria wahacza, wału korbowego, sprzęgła, czy popychacza hydraulicznego. Dlatego, jeżeli się zastanawiamy, co może oznaczać stukanie w silniku, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do warsztatu, gdyż eliminacja takich zagrożeń nie tylko może uchronić nasz silnik sam w sobie, ale także inne elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego pojazdu
Zużyte pierścienie tłokowe
Hałas z silnika mogą powodować także zużyte pierścienie tłokowe. Pierścienie tłokowe mają przede wszystkim uszczelniać podzespoły, które pracują wewnątrz naszego silnika. Dzięki nim przepływ oleju silnikowego przebiega w sposób niezakłócony do komory spalania. Podlegają jednak różnych wpływom, przede wszystkim temperatury i warunków termicznych związanych z pogodą i warunkami na drodze, dlatego one także potrafią doznawać awarii, która w konsekwencji powoduje stukanie naszego silnika.
Zużyte sprzęgło
Awaria związana z zużytym sprzęgłem często może doprowadzać do całkowitego unieruchomienia pojazdu. Może się ona przytrafić w wyniku naturalnego użytkowania sprzęgła albo w wyniku nagłego pęknięcia, albo rozszczelnienia w wysprzęglika, aczkolwiek przypadku nagłej awarii sprzęgła należą do dość rzadkich i najczęściej będziemy mieli do czynienia z jego zużyciem w wyniku jego eksploatacji. Zużyte sprzęgło to bardzo poważna sprawa, gdyż może odpowiadać za brak możliwości zmiany biegów, szarpania przy ruszaniu, lub drżenia lewarka zmiany biegów.
Uszkodzony wał korbowy
Uszkodzony wał korbowy jest jedną z rzadszych awarii, gdyż w przypadku wyprodukowania samochodu, producenci zakładają, że wał korbowy będzie sprawnie funkcjonował przez cały okres funkcjonowania pojazdu. Mimo wszystko wał korbowy jest elementem jednostki napędowym jak każdy inny i może się zużyć albo doznać jakiej awarii. Awarie wału korbowego mogą być związane z jego wygięciem się, zatarcie, zatkaniem, pęknięciem albo rozszczelnieniem. Każda z tych awarii jest bardzo poważna i może się przejawiać stukaniem w silniku, dlatego nie należy jej lekceważyć.
Wał korbowy odpowiada za energię kinetyczną wewnątrz naszego silnika, dlatego, jeżeli podejrzewamy, że mamy do czynienia właśnie z tym rodzajem awarii, nie powinniśmy zwlekać. Zakleszczony korbowód może przebić misę olejową lub doprowadzić do pęknięcia bloku silnika z racji swoich gabarytów, a to może doprowadzić do całkowitej utraty sprawności samochodu, dlatego z tym rodzajem awarii nie powinno się zwlekać.
Problemy z układem smarowania
Zakłócenie w układzie smarowania silnika mogą się na pierwszy rzut oka wydawać bardzo banalne do rozwiązania i niegroźne, gdyż czysto teoretycznie chodzi tylko o smar. Mimo wszystko to jest bardzo ważne, żeby wszystkie elementy naszego pojazdu były dobrze naoliwione i zasmarowane. Smar często odpowiada za być albo nie być żywotności podzespołów naszego silnika, gdyż to na smarze opiera się to, jak silnik będzie funkcjonować w przypadku ocierania się elementów o siebie, kiedy silnik pracuje.
Braki w smarowaniu silnika często mogą doprowadzać nie tylko do wydobywania się nietypowych odgłosów wewnątrz pokrywy silnika, ale także do jego przegrzania, otarcia tłoków, uszkodzeń łożysk, a nawet do awarii turbosprężarki.
Zużycie tulei wahacza
Na tuleje wahaczy bardzo często nie zwraca się uwagi na pierwszy rzut oka, kiedy poszukujemy przyczyn stukania wewnątrz naszego silnika. Jest to spowodowane tym, że tuleje wahacza są w porównaniu do innych części bardzo małe, co może się wydawać na samym początku nieznaczące w przypadku istnienia większych i bardziej kojarzonych innych elementów silnika. Mimo wszystko są one bardzo ważnego, gdyż umożliwiają bezawaryjną pracę wahaczy oraz łączników stabilizatorów.
Tuleje wahacza odpowiadają za tłumienie drgań, a co za tym idzie, w przypadku, kiedy najeżdżamy na duży krawężnik, zagłuszają one drgania, które mogłyby uszkodzić podzespoły silnika naszego samochodu. Są zbudowane w pewnej części z gumy, żeby dobrze tłumić drgania, co niestety może doprowadzić do zużycia się gumy wewnątrz wahacza. Zużyte wahacze mogą doprowadzać do sytuacji, kiedy będziemy czuli gwałtowne stuki i drgania w przypadku najechania nawet na niewielką nierówność. Dlatego warto od razu zająć się wymianą tulei wahacza, jeżeli podejrzewamy, że mogły się zużyć, gdyż one odpowiadają nie tylko za stan naszego silnika, ale stan całego naszego samochodu, a co za tym idzie bezpieczeństwo na drodze.
Uszkodzona końcówka drążka kierowniczego
Uszkodzona końcówka drążka kierowniczego na pierwszy rzut oka nie wydaje się awarią, którą możemy powiązać z jakimkolwiek rodzajem awarii związanych z silnikiem. Mimo wszystko, kiedy nasz układ kierowniczy został uszkodzony, warto zajrzeć nie tylko do tego układu, ale także do silnika, gdyż przyczyna awarii może leżeć właśnie wewnątrz niego. Końcówka drążka kierowniczego jest przede wszystkim bardzo mała, gdyż jego długość wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów, więc jest to element, który łatwo można sprawdzić pod kątem ewentualnych usterek. Z tego powodu wielu kierowców czasami sprawdza sam drążek, rezygnując ze sprawdzenia silnika, gdyż byłoby to czasochłonne. Jest to błąd, który należy za wszelką cenę unikać.
Bardzo często w przypadku uszkodzonej końcówki drążka kierowniczego, hałas w postaci charakterystycznego stuku usłyszymy w okolicach silnika, w okolicy przednich kół. Czasami można usłyszeć także piski, w przypadku zatrzymywania się pojazdu na jezdni. Uszkodzona końcówka odpowiada także za pogorszenie właściwości jezdnych auta poprzez wibracje i brak komfortu płynnego skręcania kierownicą.
Układ kierowniczy jest bezpośrednio związany z silnikiem, gdyż często ta awaria jest mylona z awarią jednostki napędowej, gdyż daje podobne skutki awarii co np. awaria tulei wahacza. W przypadku awarii tulei wahacza także mamy do czynienia z trudnościami związanymi z poruszaniem się pojazdu i stukami z okolic silnika. Dlatego, jeżeli chcemy wiedzieć, z jaką awarią mamy tak naprawdę do czynienia, to należy skorzystać z warsztatu samochodowego i usług mechanika. Może się okazać, że będziemy podejrzewali, że doszło do awarii tulei wahacza, a tak naprawdę wadliwy będzie układ kierowniczy, dlatego warto taką diagnostykę zlecić wyspecjalizowanym w tej dziedzinie specjalistom.
Znajdziesz w Morele
Narzędzia samochodowe - Głośniki samochodowe - Foteliki samochodowe
Komentarze (0)